08-Petofi-ter

A Petőfi tér egykor és ma… és holnap

Nemrég jelent meg a hír a helyi sajtóban, hogy megújul a debreceni Petőfi tér. Azt hiszem, sok debreceni nevében mondhatom, hogy végre!

A Petőfi tér kétségkívül az egyik olyan tere a városnak, ami felújításra szorul. Hiába tartjuk a város kapujának, hiszen a Nagyállomás előtt és a nemzetközi repülőtér közelében áll, így a városba érkezők szinte ezt látják meg elsőre, mégis elhanyagolt sétányok, üzemen kívüli szökőkút, kopott padok és gyakran hajléktalanok látványa jellemzi. Megújulása azonban nem példa nélküli, az elmúlt 100 év során többször éledt újjá és esett át látványos átalakuláson, melynek köszönhetően ma már egyáltalán nem emlékeztet egykori – impozáns – önmagára.

A Petőfi tér a 20. század közepén, amikor még állt a zsinagóga
(Kép forrása: Fortepan / Bojár Sándor)

Ha visszarepülnénk 150 évet az időben, a Petőfi tér ikonikus épületéből, a 24 emeletes toronyházból Debrecen egy olyan része tárulna fel előttünk, ahol mediterrán jellegű park, páratlan szépségű hagymakupolás zsinagóga, meseszép luxusszálló és impozáns vasútállomás díszítette a környéket. A mai Petőfi teret 1857 és 1898 között Népkertnek hívták és valóban itt – a mai 24 emeletes helyén és környékén – állt a város legnagyobb zsinagógája, a Royal Szálló és a vasúti palota. Az épületek szinte kivétel nélkül az 1944. június 2-i amerikai szőnyegbombázás áldozatává váltak. Az amerikai repülők körülbelül 1000 bombát hullattak a pályaudvarra és környékére, melynek eredményeként a régi épületek olyan súlyos károkat szenvedtek, hogy nem lehetett őket megmenteni. A romeltakarítás után megindult a tér újraépítése és parkosítása – 1949-ben felállították Medgyessy Ferenc Petőfi-szobrát, sokemeletes lakóházakat emeltek, parkot létesítettek virágágyásokkal, padokkal és szökőkúttal, 1961-ben megnyitott az új állomásépület, 1973-ra pedig felépült a 24 emeletes toronyház.

Az 1944-ben lebombázott Petőfi tér

A Petőfi tér szerkezete, látványa az elmúlt évszázadban tehát teljesen átalakult, eredeti pompája a múlt árnyékába veszett, a téren mégis érdemes nyitott szemmel járni és bámészkodni néha, hiszen itt látható például Debrecen egyik legérdekesebb köztéri alkotása, Váró Márton 1975-ben készült Vasbokor névre keresztelt krómacél térkompozíciója, a belváros legnagyobb zöld felülete, valamint az Iparkamara utca sarkán álló, a bombázásokat szerencsésen túlélő Kereskedelmi és Iparkamara eklektikus stílusú palotája, melynek kupoláján egy hatalmas glóbuszt tartó három nőalak szobra magasodik.

A Kereskedelmi és Iparkamara palotája a Petőfi tér és az Iparkamara utca sarkán

A Petőfi tér felújításával kapcsolatos hírből kiderül, hogy a város szeretne emléket állítani annak a régi Debrecennek, amely ma már nem látható a második világháború viszontagságai miatt. A tervek között szerepel, hogy az acélfalakba lézerrel lesz belevágva egy-egy épület története, valamint homlokzatának képe is. Ezek az acélfalak pedig a megújult téren különböző pontokon, az eredeti épületek korabeli elhelyezkedésének megfelelően lesznek elhelyezve. Képet adnak majd arról, hogy a bombázás előtt hogyan nézett ki a tér.

Az egykori Royal Szálló a mai Petőfi tér helyén

A beruházás részeként jelentősen megnövelik majd a zöldfelületet is a téren, játszóteret, sétányokat és kávézót alakítanak ki, valamint egy tavat is létesítenek, melyekkel a tér újra üde színfoltja lesz a városnak. Épp ráfér!