011 - Fortepan - Urbán Tamás - egyetem-tér - 1964-min-vagott

Debreceni lányok, nők asszonyok

Nagyvárosi dámák, piacozó parasztasszonyok, vidám strandolók, szorgalmas munkáslányok… – Nőnapi válogatás a Fortepan gyűjteményéből

A legrégebbi fotó, ami a Fortepan gyűjteményében Debrecenről található, 1865-ben készült, az első pedig, amin már emberek is láthatók, 1908-ban. Nem meglepő, hogy ez utóbbi felvétel Debrecen főutcáját és a nyüzsgő piacot ábrázolja, Debrecen évszázadokon át ugyanis mint vásárváros volt híres Európa-szerte. A Piac utcai forgatagban természetesen sok nő is feltűnik a fotón, cívis parasztasszonyok fejkendőben és nagyvárosi dámák kalapban egyaránt. A Library of Congress által a Fortepannak adományozott 1908-ban készült fotó érdekessége, hogy színesben mutatja Debrecen főutcáját és lakóit.
Ez a fotó 1915-ből származik és az akkor még külön település, a ma már Debrecenhez tartozó Hajdúszentgyörgyön készült. A felvétel egy idilli családi jelenetet ábrázol, amin feltehetően egy tehetősebb férfi és felesége a kerti asztalnál sziesztázik: a férfi újságot olvas, a felesége terítőt hímez. A dátum szerint május 1-én készült a kép. Erre utal az asztalon látható tavaszi virágcsokor is.
Gyollai Jánosné adománya ez az 1933-as felvétel, amin egy női tornaegylet tagjai feszítenek egy csoportképen a régi Nagyerdei Stadionban. A háttérben feltűnik a Nagyerdei Víztorony is.
Ez az 1934-es felvétel az Egyetem téren készült. Valószínűleg tavasszal, hiszen a szökőkút még nem működik. Az 1912-ben alapított Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem 1914-ben kezdte meg működését, ám a főépület ünnepélyes avatására csak 1932. május 15-én, pünkösd vasárnapján került sor. A fotó tehát két évvel az egyetemi főépület megnyitása után készült, így biztosan mindenki örömmel pózolt előtte. Igaz, ez a mai napig így van, hiszen Debrecen egyik legszebb épülete. A felvétel Orosz Heléna adománya.
Nem lehet nőnapi fotóválogatás a Dóczi Leánynevelő Intézetben készült felvétel nélkül. Az Urbán Gyűjteményből származó 1935-ben készült fotó a Dóczi negyedikes osztályát ábrázolja. Tudtátok, hogy az alapfokú debreceni leányoktatás első írásos nyomai a 17. század végétől ismertek? A 18. század folyamán utcánként vagy városrészenként jöttek létre elemi iskolai képződmények. A Leánynevelő Intézet 1838 őszén nyitott, képzési rendszere Dóczy Gedeon igazgatása alatt teljesedett ki, aki 1874 és 1908 között volt az intézet igazgatója. A Dóczi 1952-ben állami iskola lett, majd 1995-ben visszakerült a református egyház tulajdonába. Mai napig iskolaként működik, igaz, immár nem csak lányokat fogad.
Rengeteg fotó található a Fortepan gyűjteményében a debreceni városi strandról. Ez a felvétel 1937-ben készült és jól mutatja a kor divatját. A feltehetően nyáron készült felvételen lenge ruhájú fürdőzők és hétköznapi, utcai ruhába öltözött fiatalok mosolyognak a kamerába. Ki fürdőruhában és szandálban, ki harisnyában és barett sapkában, sőt, a fiatalemberen a divatból azóta teljesen kikopott bricsesz látható.
Az egyetem főépülete mellett a Déri Múzeum is visszatérő helyszín a régi debreceni fotókon. Ezen az 1937-es felvételen a négy fiatal Medgyessy Ferenc Művészetet szimbolizáló szobra mellett pózol. Érdekesség, hogy a Déri téren ma is látható négy allegorikus szobrot 1937-ben Párizsba szállították a világkiállításra és csak 1938. februárjában érkeztek vissza Debrecenbe. A fotó tehát még a szállítás előtt készült. A kor divatja szerint a női szettek elmaradhatatlan része a sapka.
Egy jókedvű fotó szép és vidám, és feltehetően napbarnított fiatalokról. A fotó 1940-ben készült a debreceni városi strandon. Adományozója Mészöly Leonóra.
Nem tudni, ez a hölgy a Gyermekgyógyászati Klinika-táblának támaszkodva vajon ápoló, hozzátartozó, netalán orvos. Tény, hogy az 1952-es fotón a női szett már jóval egyszerűbb és maszkulinabb, a nőiességet a kecses bokapántos cipő hangsúlyozza.
Egy újabb felvétel a Déri térről. A két fiatal hölgy Medgyessy Ferenc Tudomány című férfiaktjával pózol 1958-ban.
Egy önfeledt mosoly 1961-ből az Árpád térről. A padon álló hölgy mögött az Árpád-téri református templom és egy villamos is feltűnik, ami azóta már rég nem közlekedik arra. A fotó akár divatlapba is készülhetett volna.
Az UVATERV felvétele 1963-ból. A Nagyállomás melletti postán levelet író két hölgy le sem tagadhatná a kor divatját. A hatvanas évek stílusát a rövidre vágott, tupírozott frizurák, az egyszerű szabású ruhák és a szintén egyszerű, ám kecses pumpsok képviselik.
Ez a két fotó 1964-ben készült az Egyetem téri szökőkútnál. A hölgyek jókedvűen pózolnak a szobrokkal és a vízsugarak előtt. Elképzelhető, hogy modellek voltak, a fotós, Urbán Tamás ugyanis a Magyar Ifjúság fotóriportere volt akkoriban.
Egy másik, valószínűleg civil fotó szintén 1964-ből, Szűcs Lóránd adományából. A napszemüveges hölgy a Régi Városháza előtt pózol. Feltűnt számotokra, hogy az épület előtt telefonfülke található és több személyautó is parkol ott? Ezeknek ma már nyoma sincs.
Hatalmas tömeg 1968-ban a Piac utcai Centrum Áruházban (az utóbbi években Alexandraként működött), ahol a kiírás szerint harisnya és zokni kiárusítás volt, így nem meglepő, hogy a vásárlók zöme hölgy. A hatvanas évek divatos méhkaptár frizuráját viselő eladó a kép tanúsága szerint már kicsit belefáradt a sok vevőbe. Szalay Zoltán fotója.
Szintén 1968-ban készült ez a felvétel a Biogal (ma Teva) Gyógyszergyár tablettázógépein dolgozó szorgos munkáslányokról. Szalay Zoltán adománya.
Ilyen volt a piac 1970-ben Bojár Sándor fotóján, szigorúan férfiak nélkül 🙂 Éljenek az otthonkák!
Munkáslány a Magyar Gördülőcsapágy Műveknél. Urbán Tamás felvétele 1973-ból.
Az 1973-as III. Ifjúsági Kemping Találkozó résztvevői a Nagyerdőn pamutpólóban, garbóban, trapézszárú nadrágban és melegítőben a kor divatja szerint. Urbán Tamás felvétele.
Fiúsan rövid haj, kurta szoknya. Ezt a fiatalasszonyt a Jászai Mari téren kapták lencsevégre 1974-ben. Bencze László adománya.
Dobozos tej, kockasajt, gesztenyepüré és madártej… – csak néhány finomság, amit a Nagyállomás tejbárjában árultak a lányok 1974-ben. A hatalmas, tupírozott frizura még akkor is trendi volt.
„Ütős” lányok. A Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola lány hallgatói dobon és xilofonon gyakorolnak 1979-ben. Széles gallérú blúzok, kék köpeny és kötött felsők voltak ekkor a divatban. A fotó Bencze László adománya.
Friss házasok 1981-ben, szigorúan LADA-ban, gerberából kötött menyasszonyi csokorral és egészségügyi dobozzal, valahol a Külső Vásártéren.